M. Souček: “Individuálne trofeje rád prenechám iným.”

Slovenský reprezentačný brankár Martin Souček je posledné mesiace vo svojej životnej forme. Po príchode z MS, na ktorých ukázal svoje umenie zbiera individuálne trofeje na zimných turnajoch. 

Vzrastovo malý brankár, no s veľkým srdcom a duchom bojovníka. Taký je Martin Souček, ktorému priatelia, či známy nepovedia inak ako “Součo”.
Vo veľkom futbale je spájaný s Interom Bratislava, kde vyrastal a vyskúšal si aj seniorskú kategóriu, keď sa tento klub dostával z bahna po odkúpení licencie FK Senica. Neskôr prestúpil do Mostu pri Bratislave a v tom čase sa začal venovať aj futsalu. Jeho minifutbalová kariéra začala pred 3 rokmi.

“Minifutbal hrávam od roku 2016, kedy ma do novovzniknutého mužstva Mystery MFC zavolal môj dobrý kamarát a terajší manažér mužstva Pán Ivan. S Ivanom sme sa poznali ešte z čias, keď sme hrávali spolu za bratislavský Inter a keďže “veľký” futbal som už v tom čase nehrával prišlo mi to ako skvelá alternatíva,” spomína Součo na svoje začiatky.  

Vtedy ani netušil, že o dva a pol roka bude reprezentovať svoju krajinu na MS v tomto športe.

“Účinkovanie na MS bola nielen veľká zodpovednosť, ale predovšetkým česť, predsa reprezentovať svoju krajinu v akomkoľvek športe je skvelý úspech, ktorý sa nepodarí každému. “

Na MS patril medzi veľké opory.


“V Portugalsku sme mali podľa môjho názoru výborne vyskladané mužstvo a vytvorili super partiu aj mimo ihriska. Škoda, že nám osud nepridelil o niečo ľahšiu základnú skupinu, mohli sme ísť na turnaji kľudne medzi 8 najlepších, kvalitu sme na to mali. Napriek tomu sme odohrali výborne zápasy a nabrali veľa skúseností pri zápasoch so športovými veľmocami ako USA alebo Anglicko. Milo ma prekvapila takisto organizácia turnaja, ktorá bola na špičkovej úrovni aj napriek tomu, že sa stále jedná o amatérsky šport. V neposlednom rade chcem vyzdvihnúť prácu realizačného tímu a trénera, ktorý nám zabezpečili všetko potrebné aby sme sa mohli sústrediť len na futbal.”

Po príchode zo svetového šampionátu sa pripojil k svojmu tímu Mystery MFC, ktoré pôsobí v bratislavskej Unilige. 

“V prvej Unilige pôsobíme tento ročník ako nováčik a pociťujeme na vlastnej koži ten kvalitatívny rozdiel medzi prvou a druhou ligou, ktorú sme vlani vyhrali systémom štart- cieľ bez zaváhaní. Zápasy sú oveľa vyrovnanejšie, každý tím má svoju kvalitu a body sú veľakrát naozaj vydreté. Našim hlavným cieľom je dostať sa do hornej polovice ligy a potrápiť v nadstavbe kandidátov na titul. Čo sa týka nášho mužstva je poskladané veľmi slušne, dôležité je, že sa raz týždenne stretneme a zabavíme.”

Víťazstvo na poslednom Open Summer Cupe so svojím tímom odštartovalo jeho vydarený rok.

Maťo Souček patrí k veľkým srdciarom a bojovníkom. Potvrdil to aj manažér mužstva Mystery MFC Ivan Křížek. 
“Maťo je obrovský bojovník a na zápas príde, aj keby mal prísť na vozíku. Páči sa mi, že vždy mi povie, že nemôže nechať chalanov v štichu. Preto som osobne nesmierne rád, že môže hájiť naše farby, pretože takého brankára nám môže závidieť nejedno mužstvo. “

Svoje kvality ukázal aj v prípravnom zápase proti Rakúsku “21”

Na druhej strane je Součo známy aj svojimi búrlivými vystúpeniami počas zápasov: “Áno, v tomto je jeho veľká slabina. Nevie sa veľakrát kontrolovať a vybuchne. Dostáva seba aj svojich spoluhráčov zbytočne pod tlak. Vo futsale už dostal nejednu kartu za tieto jeho excesy. Napriek tomu, že ho veľakrát treba schladiť, je to naozaj dobrý brankár a aj človek. Potvrdilo sa to aj počas našich turbulentných časoch , ktoré sme v mužstve mali.”

Aj prezident zväzu Javer Gusejnov zhodnotil jeho účasť v reprezentácií. “Po oznámení trénera, že do brány by rád zobral Maťa, som nenamietal ani sekundu. Poznám aký je a som rád, že sa to potvrdilo. Pevne verím, že neupustí od svojho štandardu a zabojuje o nomináciu aj tento rok.”

Po príchode z MS sa objavil na dvoch dobre obsadených halových turnajoch, na ktorých dostal ocenenia ako najužitočnejší hráč a dostal sa aj do All Stars BLMF Winter Cupe. Napriek tomu, že ocenenia potešili, skromne ich dáva na vedľajšiu kolaj:

“V prvom rade som rád, že sa mi oba turnaje podarilo vyhrať. Na BLMF so svojim futsalovým klubom Semic BA a na UNI Winter Cupe práve s Mystery. Individuálne trofeje ma vždy potešia, ale nijak špeciálne ich nevnímam, ich zbieranie prenechám iným 🙂 . Čo sa týka mojich výkonov na týchto turnajoch použijem vetu, ktorú mi vždy vravia chalani z mužstva: “Veď na to tam v tej bráne si :)”

Vzhľadom na jeho výkony v poslednej dobe, budeme o tomto brankárovi ešte počuť. Aké ciele si však dáva do budúcna a čo by ešte chcel dosiahnuť?
“Nijaké špeciálne klubové ciele si nedávam, dúfam že sa mi bude s Mystery dariť aj ďalšie sezóny a usadíme sa medzi špičku na minifutbalovej mape v Bratislave. Čo sa týka osobných, bolo by skvelé dostať sa do nominácie na tohtoročné MS v minifutbale na Kréte, urobím pre to maximum.”

Či sa mu to podarí a ako bude pokračovať jeho reprezentačná kariéra budeme sledovať. 


Maťo, veľa šťastia 🙂Tento záznam bol publikovaný v Novinky . Uložiť odkaz do záložiek.